Published on 30 marca, 2022 | by admin
Częstochowa: Raków dzierżawcą stadionu przy Limanowskiego
Począwszy od 1 kwietnia, główny użytkownik Stadionu Miejskiego w Częstochowie, a więc RKS Raków Częstochowa, będzie jego zarządcą. Umowa z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji została parafowana na ponad 2,5 roku.
Raków Częstochowa kojarzy się ostatnimi czasy z wszystkim, co dobre. Zatrzymanie w klubie trenera Marka Papszuna zaowocowało pozycją lidera PKO BP Ekstraklasy na 9 kolejek do końca rozgrywek. Nic więc dziwnego, że strony takie jak PZBUK widzą w Rakowie zdecydowanego faworyta w większości spotkań ligowych.
Polityka Rakowa, którego głównodowodzącym jest Michał Świerczewski, może być przykładem dla wielu mniejszych klubów, które chciałyby pójść w ślady częstochowian. Jeśli bierzemy pod uwagę poziom sportowy i organizacyjny, „Czerwono-Niebiescy” to ścisła czołówka w Polsce.
Pewną rysą na wizerunku klubu spod Jasnej Góry było oddanie do użytku skandalicznego sektora gości, który w mniemaniu kibiców z całego kraju nie przystoi klubowi bijącemu się o najwyższe cele. Z tym problemem udało się uporać bardzo szybko, a obecnie „klatka” dla przyjezdnych… jest wyłączona z użytku. Kibice jadący do Częstochowy na wyjazd, albo dogadają się z miejscowymi i zasiądą na bocznym sektorze, albo (tak jak w przypadku Legii) w ogóle nie wejdą na stadion przy ul. Limanowskiego.
Zresztą jeśli chodzi o sprawy okołopiłkarskie nie zawsze było kolorowo. Raków swoje mecze w europejskich pucharach musiał rozgrywać w Bielsku-Białej, a obecny obiekt „Medalików” wyróżniałby się być może w II lidze, lecz na pewno nie w Ekstraklasie. Póki co w Częstochowie kibice muszą zadowolić się nową umową, wedle której RKS od 1 kwietnia 2022 do 31 grudnia 2024 będzie formalnym dzierżawcą Stadionu Miejskiego „Raków”.
Jak czytamy w komunikacie klubu: W ramach dzierżawy klub przejmie kompleksowe zarządzanie stadionem i otaczającym go terenem w zakresie dotyczącym codziennego użytkowania i spraw technicznych. To wiąże się z przejęciem kosztów utrzymania obiektu, ale także z czerpaniem korzyści wynikających z zarządzania stadionem. Klub będzie miał też prawo do dokonywania za zgodą MOSiR dodatkowych prac adaptacyjnych i remontowych, które wpłyną pozytywnie na funkcjonowanie obiektu….
Urząd Miasta Częstochowy na poważnie myśli również o realizacji drugiego etapu rozbudowy stadionu, tak aby Raków w przyszłości mógł zagrać na własnym obiekcie w europejskich pucharach. Póki co warunkiem koniecznym do spełnienia jest uzyskanie dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu to kwota bliska 8.5 mln zł, za to wkład miasta ma wynieść około 80% tej sumy.
źródło: stadiony.net