Published on 20 listopada, 2022 | by admin
Zabrze: Przeszkody pokonane, wkrótce budowa czwartej trybuny!
Blisko trzy miesiące po ogłoszeniu planu finansowania budowy ostatniego, brakującego fragmentu Stadionu im. Ernesta Pohla, udało się rozstrzygnąć przetarg, dotyczący przeniesienia infrastruktury związanej z produkcją sygnału telewizyjnego. Po jego zrealizowaniu powstanie w końcu nowa trybuna główna.
Pierwsza faza przebudowy obiektu przy ul. Roosevelta trwała blisko 5 lat i zakończyła się w 2016 roku. Metamorfoza, którą przeszla arfena, znacząco poprawiła standard oglądania spotkań. Stadion zyskał nie tylko potężne zaplecze techniczne z klubem biznesowym i lożami VIP, ale także tysiące nowych krzesełek. Pojemność wzrosła ostatecznie z 11 722 do 24 563 miejsc. Ostateczny koszt tego etapu robót wyniósł 192 miliony złotych. Dzięki tej inwestycji Górnik gra na jednym z największych i najnowocześniejszych stadionów zarówno na Górnym Śląsku, jak i w całej Polsce i na Górnym Śląsku.
Ciągle nierozstrzygnięta pozostawała jednak kwestia wysłużonej i niezmodernizowanej dotąd trybuny głównej. Prac związanych z jej przebudową nie realizowano podczas pierwszego etapu renowacji, aby umożliwić choćby części kibiców możliwość podziwiania na żywo starć “Trójkolorowych” w meczach PKO Ekstraklasy. Zarówno zarząd klubu, jak i władze miasta zdawały sobie sprawę, że w ich wspólnym interesie jest jak najszybsze dokończenie remontu. Błyskawicznego zamknięcia sprawy nie ułatwiła zarówno pandemia, jak i galopująca inflacja, jednak w 2022 wymyślono, skąd wziąć brakujące środki pozwalające na zbudowanie ostatniej trybuny.
Bank Pekao S.A. wyemituje obligacje dla miejskiego podmiotu warte 103 miliony złotych. Pozyskane w ten sposób środki zabezpieczą Urząd Miasta Zabrze, który jest inwestorem tego projektu. Umowa pomiędzy stronami została sfinalizowana w sierpniu 2022. Mają one charakter długoterminowy, ponieważ termin ich wykupu przewidziano na 2032 roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oprócz nowej trybuny powstanie także klubowe muzeum, szatnie, sektory prasowe oraz 14 wyjątkowych lóż biznesowych najwyższej klasy. Liczba nie jest przypadkowa, ponieważ symbolizuje liczbę tytułów Mistrza Polski zdobytych przez Górnik Zabrze. Ostateczna pojemność w pełni przebudowanego obiektu wyniesie 31 871 miejsc.
Aby ostatni etap prac mógł ruszyć, konieczne jest wykonanie jednej bardzo istotnej inwestycji związanej z infrastrukturą telewizyjną. Na starej trybunie głównej znajdują się stanowiska komentatorskie oraz miejsca umożliwiające nadawcy produkcję sygnału TV. Konieczne jest zatem przeniesienie całego zaplecza technicznego na trybunę wschodnią. Początkowo na ten cel inwestor chciał przeznaczyć nieco ponad 553 tysięcy złotych. Pierwszy przetarg został unieważniony, ponieważ Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego – jedyna firma, która się do niego zgłosiła, zaoferowała ponad milion złotych. Tak duża rozbieżność spowodowała, że procedura musiała zostać unieważniona.
Przed ponownym rozpisaniem przetargu, podniesiono oferowaną kwotę do ponad 765 tysięcy złotych. Oprócz kolejnej oferty Mostostalu Zabrze opiewającej na ponad milion złotych, wpłynęła także propozycja przedsiębiorstwa S-Met Sp. z o.o. w wysokości ponad 850 tysięcy złotych. Wydawało się zatem, że nieuchronne jest także unieważnienie tej procedury, jednak po dokładnej analizie sSpółka Stadion w Zabrzu poinformowała dosyć niespodziewanie o rozstrzygnięciu przetargu. Wybór padł na S-Met. Firma otrzymała maksymalną ilość 100 punktów. Oferta Mostostalu w tej samej skali otrzymała 81,78. Zakończenie realizacji prac związanych z przeniesieniem infrastruktury wyznaczono na 30 stycznia 2023. Oznacza to, że najwcześniej w lutym rozpocznie się wyburzanie i budowa ostatniej, brakującej trybuny.
źródło: stadiony.net