Published on 24 lutego, 2021 | by admin
Częstochowa: Kameralny stadion Rakowa pokazany na wizualizacjach
Na kolejne wieści związane ze stadionem przy ulicy Limanowskiego czeka cała piłkarska Częstochowa. Stadion Rakowa to jeden z najbardziej wyczekiwanych obiektów na futbolowej mapie Polski. Zaprezentowano właśnie jego wizualizacje.
Mały, ale własny
Stadion w Częstochowie, wyczekiwany od dawna, przechodzi kompletną, choć tylko doraźną przebudowę. Wykonawca ma postawić trybuny spełniające wymogi licencyjne rozgrywek PKO BP Ekstraklasy, które docelowo pozwolą osiągnąć pojemność 5,5 tysiąca miejsc. Inwestycja zakłada m.in. powstanie boiska głównego z podgrzewaną murawą, zaplecza socjalnego, nowych punktów kasowych, pomieszczenia magazynowego oraz parkingów.
Współpraca młodej częstochowskiej pracowni grupa VERSO wraz z Generalnym Wykonawcą inwestycji, firmą Interhall z Katowic umożliwia, by projekt zamknął się w jednolitą estetyczną całość uwzględniając oczekiwania użytkownika – RKS Raków. Grupa VERSO odpowiedzialna jest za przygotowanie oprawy graficznej inwestycji, systemu identyfikacji wizualnej oraz dobór kolorystyki – skomentował prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk na swoim profilu na portalu Facebook.
Trzeba przyznać, że nowy obiekt na wizualizacjach prezentuje się estetycznie, ale odbiega od poziomu najlepszych obiektów w Polsce. O ile początkowo może być wystarczającym dla ekipy Czerwono-Niebieskich, o tyle w przypadku dobrych wyników sportowych konieczna będzie jego rozbudowa lub wybudowanie całkowicie nowego, większego i bardziej nowoczesnego obiektu.
Dynamiczny rozwój klubu, którego rezultatem może być zajęcie miejsca uprawniającego do rywalizacji w rozgrywkach europejskich jawi się jako scenariusz możliwy do realizacji jeszcze w tym sezonie. Raków zajmuje obecnie trzecie miejsce w tabeli, co na koniec sezonu uprawnia do rywalizacji w I rundzie kwalifikacji UEFA Europa Conference League.
Opóźnione oddanie
Za realizację budowy nowego stadionu odpowiada firma Inter Hall Sp. z.o.o. z Katowic. Wartość całej inwestycji określa się na 17,5 mln zł. Formalnie, zgodnie z podpisaną w lipcu 2020 roku umową, wykonawca ma 8 miesięcy na dostarczenie gotowego obiektu. Konstruktor jeszcze jesienią wskazywał na możliwe opóźnienia spowodowane pandemią COVID-19, ale dotychczas nie sygnalizował, o ile prace mogłyby być opóźnione. Stan obecnych prac nie wskazuje na to, aby obiekt miał zostać ukończony jeszcze podczas trwającego sezonu.
W dalszym ciągu prowadzone są roboty fundamentowe. Czeka nas jeszcze montaż trybun. Pozostaje też kwestia zatrawienia płyty głównej. Brane są pod uwagę dwie opcje – trawa z rolki lub wysianie – wymienia na łamach portalu wczestochowie.pl Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy. Konieczny potwierdza również, że na ten moment nie mam żadnych informacji ze strony wykonawcy o jakichkolwiek opóźnieniach.
Ekstraklasowy Raków obecnie rozgrywa swoje mecze w Bełchatowie, goszcząc rywali na GIEKSA Arenie. Na podstawie obowiązujących przepisów licencyjnych za każdy mecz rundy wiosennej PKO BP Ekstraklasy nierozegrany na swoim stadionie klub musi zapłacić karę w wysokości 30 tysięcy zł.
źródło: stadiony.net