Published on 17 marca, 2022 | by admin
Maroko: 160 aresztowanych i tyle samo rannych po zamieszkach w Rabacie
Co najmniej 160 osób, w tym 90 nieletnich, zostało aresztowanych w Maroku w związku z zamieszkami jakie wybuchły po niedzielnym meczu AS FAR Rabat z Maghreb Fez. Drużyny zmierzyły się ze sobą w 1/16 finału krajowego pucharu Coupe du Trone.
Spotkanie odbyło się na stadionie Stade Moulay Abdallah. Po tym, jak miejscowy zespół przegrał 0:2 i odpadł z rozgrywek, miejscowi ultrasi zdecydowali się skonfrontować z piłkarzami i kibicami drużyny przyjezdnej. Na ich drodze stanęła policja i porządkowi. W efekcie doszło do ogromnej bijatyki.
Media donoszą o ponad 150 rannych, z czego blisko 100 to funkcjonariusze policji. Mundurowi aresztowali 160 osób, w tym 90 nieletnich. Z rąk zatrzymanych zarekwirowano noże i ostre przedmioty użyte w zamieszkach. Wiadomo, że w wyniku starć uszkodzeniom uległ stadion, choć szczegółów póki co nie ujawniono. W tym tygodniu komisja dyscyplinarna marokańskiej federacji piłkarskiej zdecyduje o sankcjach, jakie nałoży na klub z Rabatu.
Eskalacja przemocy była poważnym problemem marokańskich stadionów przed 2016 rokiem. Do bójek dochodziło zwłaszcza na Stade Mohamed V, podczas spotkań klubów z Casablanki: Wydad i Raja. Po śmierci dwóch kibiców na początku 2016 roku władze wypowiedziały wojnę chuliganom i rozwiązały grupy ultras. Zakazano wówczas używania na stadionach wszelkich znaków rozpoznawczych, np. w postaci transparentów albo flag.
W kolejnych latach atmosfera na stadionach się uspokoiła, aż w 2018 roku restrykcje zostały odwołane. Z kolei od marca 2020 roku przez blisko dwa kolejne lata wszystkie mecze w Maroku toczyły się bez udziału publiczności. Ograniczenia związane z COVID-19 władze zdjęły dopiero w drugiej połowie lutego tego roku.
Stade Moulay Abdallah, wybudowany w 1983 roku, to drugi co do wielkości stadion w Maroku, po wspomnianym wyżej Stade Mohamed V. Oprócz drużyny Forces Armées Royales Rabat, od czasu do czasu mecze rozgrywa na nim również reprezentacja kraju. W 1988 roku była to jedna z aren Pucharu Narodów Afryki. Obiekt był również ujęty w kandydaturze Maroka do organizacji Mistrzostw Świata w 2006 i 2010.
źródło: stadiony.net